Home  /  Over Zottegem en haar bestuur  /  Publicaties  /  Nieuws  /  Penitentenlaan Velzeke binnenkort in een nieuw jasje

29 mei 2026

Penitentenlaan Velzeke binnenkort in een nieuw jasje


Velzeke Omarmt en stad Zottegem bouwen aan nieuwe ontmoetingsplaats

Stad Zottegem en de vereniging ‘Velzeke Omarmt’ slaan de handen in elkaar, en gaan aan de slag om de Penitentenlaan om te toveren tot een groene ontmoetingsplaats voor de buurt. De komende tijd worden verschillende ingrepen uitgevoerd, zodat omwonenden nog voor de zomer kunnen genieten van een vernieuwde Penitentenlaan. De officiële opening vindt plaats op 21 juni, tijdens kermis Velzeke.

Dorpspleinen vormen het kloppend hart van de dorpskernen. Het is een plaats waar de buurt samenkomt en waar jong en oud op hun eigen manier geniet van de voorzieningen. Een idee dat al enkele jaren leeft bij de vereniging ‘Velzeke Omarmt’ zegt één van de trekkers, Els Ameels: “Onze vereniging werd opgericht in 2022 na het project ‘De Bouwdoos’. We konden zo een maand lang proeven van een recreatieve, groene en bruisende invulling van onze Penitentenlaan. We raakten geïnspireerd om van dat tijdelijk project iets duurzaams te maken, en komen nu met een concreet plan om de Penitentenlaan aan te pakken.’

De vereniging ‘Velzeke Omarmt’ steunt op een nauwe samenwerking tussen verschillende lokale organisaties zoals Ferm Velzeke, Gezinsbond Velzeke, het Buurtcomité Sonseinde/Bosmierweg, Chiro Velzeke, OKRA, Psychiatrisch Ziekenhuis Frapello, VBS De Vlinder en Buso St-Franciscus.

Speelzone voor iedereen

Eerder deze maand werden de plannen voorgesteld aan de buurtbewoners tijdens een infovergadering. Het doel is om Velzekenaren samen te brengen, over de generaties heen. Om de nieuwe invulling voldoende ruimte te geven, gingen onze collega’s al aan de slag om de onderste parkeerplaatsen van de Penitentenlaan te ontharden. Na de Vlooienmarkt in Velzeke, pakken we op 1 juni de parkeerplaatsen aan de overkant aan. We beseffen dat het verdwijnen van die parkeerplaatsen een impact heeft op buurtbewoners en ouders van de nabijgelegen scholen. Tijdens de infovergadering bevestigde het Psychiatrisch Ziekenhuis Frapello echter dat hun parking, aan de onderkant van de Penitentenlaan, toegankelijk is voor zowel leerkrachten als ouders die hun kinderen naar school brengen en komen halen.

Op die manier creëren we ruimte voor een nieuwe speelzone. De nieuwe speeltoestellen zijn doelbewust gekozen om iedereen te laten genieten. Zo wordt een generatieschommel geplaatst, waar kinderen samen met hun (groot)ouders kunnen schommelen. We investeren ook in een rolstoeltoegankelijke grondtrampoline, een speelboomstam en een evenwichtsparcours. Nog voor de zomer worden ook de andere ideeën stapsgewijs uitgevoerd, en worden zitbanken en rolstoeltoegankelijke picknicktafels geïnstalleerd.

Naast ruimte voor spel en ontmoeting krijgt het plein ook een artistieke invulling, vertelt trekker Els: “De grote blikvanger van de Penitentenlaan, wordt ongetwijfeld het prachtige kunstwerk ‘Ontmoet’ van Velzekenaar Hilde Van de Walle. Het beeld zal een symbolische toegangspoort vormen voor alle bezoekers. De kleur van de beelden verwijst naar het wapenschild van Velzeke en kwam tot stand na overleg met historicus Danny Lamarcq."

Meer ruimte voor groen

Naast de speel- en ontmoetingsfunctie, zal de Penitentenlaan ook een groene transformatie ondergaan. In een latere fase worden verschillende verhardingen aangepakt om zo het groene en open karakter van de Penitentenlaan te versterken. Zo worden paden die niet aansluiten op een zebrapad, de bovenste rotonde en overbodige verhardingen, onthard. Daarnaast wordt het centrale pad versmald en opnieuw aangelegd in een waterdoorlatend, maar goed begaanbaar materiaal. Tegelijk blijft de toegankelijkheid gegarandeerd voor buggy’s en rolstoelgebruikers. Met deze ingrepen kiezen Velzeke Omarmt en de stad bewust voor meer groen, minder verharding en een aangenamere verblijfsplek voor alle buurtbewoners.

Feestelijke onthulling kunstwerk

Het project is een toonbeeld van hoe het engagement van een lokale vereniging kan leiden tot een sterk resultaat. Ik kijk ernaar uit om de vernieuwde Penitentenlaan binnenkort samen met de buurt in gebruik te nemen. Ik nodig iedereen van harte uit op de feestelijke onthulling van het beeld op zondag 21 juni. Tijdens Kermis Velzeke kunnen bezoekers trouwens genieten van een prachtig aperitiefconcert, en een fris drankje onder de verkoelende bomen op het plein!

De vernieuwing van de Penitentenlaan komt tot stand dankzij Velzeke Omarmt, Stad Zottegem, Streekfonds Oost-Vlaanderen, Streekmotor Vlaamse Ardennen, Kiwanis, Soroptimisten en Apotheek De Cooman.