Op zondag 13 september vormt de Markt van Zottegem het decor voor het Belgisch Kampioenschap Bellemannen. Minder dan een jaar na zijn officiële aanstelling als Zottegems Belleman, mag Dirk Ribbens 13 collega-Bellemannen uit heel Vlaanderen ontvangen. Zij nemen het tegen elkaar op om Joris Goens uit Veurne op te volgen als Belgisch Kampioen.
Het beroep van Belleman gaat eeuwen terug. Lang voor televisie, radio en sociale media trok de Belleman met zijn bel door de straten om nieuws, verordeningen en feestelijkheden aan te kondigen. Hoewel het beroep bijna verdwenen was, kende het de voorbije decennia een heropleving. Vandaag vertegenwoordigen een dertigtal actieve Bellemannen hun stad of gemeente binnen de Belgische Gilde van Bellemannen.
Sinds maart heeft ook Zottegem een eigen stadsomroeper. Dirk Ribbens won de eerste Zottegemse Bellemansverkiezing en groeide in korte tijd uit tot een herkenbare ambassadeur van de stad. Hij kondigt evenementen aan, vertegenwoordigt Zottegem op ceremoniële gelegenheden en brengt op een eigentijdse manier een eeuwenoude traditie opnieuw tot leven. Dat Dirk zijn collega’s van de Belgische Gilde van Bellemannen mag ontvangen in Zottegem, is een hele eer: “Als Belleman van de gaststad mag ik zelf niet deelnemen, maar ik kijk ernaar uit om vanop de eerste rij te genieten van alle creativiteit en vakmanschap. Zo weet ik hoe het eraan toe gaat als ik volgend jaar zelf een gooi doe naar de titel. En mijn stem zal uiteraard ook over de Markt galmen wanneer ik mijn collega-Bellemannen verwelkom om 13 uur.”
Twee roepen, één kampioen
Tijdens het Belgisch Kampioenschap nemen de deelnemende Bellemannen het tegen elkaar op in twee wedstrijdrondes. In een eerste roep stellen ze hun eigen stad of gemeente voor. Daarna brengen ze een tweede roep rond een verplicht thema dat door gaststad Zottegem wordt opgelegd.
De jury beoordeelt niet alleen de inhoud van de roep, maar ook de stemkracht, uitspraak, présence en de manier waarop de Belleman zijn boodschap brengt. Ook de bellevrouwen, die vaak in indrukwekkende ceremoniële kledij aan de zijde van de Bellemannen verschijnen, zijn van de partij.
Een dag vol folklore en sfeer
Het kampioenschap wordt officieel geopend met een welkomstroep van de Zottegemse Belleman. Daarna volgen de eerste wedstrijdronden. Na een jurypauze en muzikaal intermezzo brengt Dirk Ribbens opnieuw een voorbeeldroep, waarna de deelnemers hun tweede roep rond het opgelegde thema presenteren. Omstreeks 17 uur wordt de laureaat bekendgemaakt tijdens de prijsuitreiking op het podium op de Markt.
Met het Belgisch Kampioenschap Bellemannen halen we een uniek stukje levend erfgoed naar Zottegem. Het is een kleurrijk evenement dat traditie, ontmoeting en stadsbeleving samenbrengt. Bovendien kunnen we er onze eigen Belleman en onze stad aan een breed publiek voorstellen. We nodigen iedereen uit om op 13 september naar de Markt af te zakken en deze bijzondere traditie van dichtbij te beleven.
Praktisch
Het Belgisch Kampioenschap Bellemannen vindt plaats op zondag 13 september vanaf 13 uur op de Markt van Zottegem. De toegang is gratis. Iedereen is welkom om de deelnemers aan het werk te zien en mee te genieten van een dag vol folklore, stemkracht en sfeer.
Alle info op zottegem.be/belleman